TechTransfer: de springplank voor wetenschappelijk onderzoek

Twee jonge vrouwen in formele, blauwe kledij kijken voor zich uit.

Hoe zorg je dat wetenschappelijke doorbraken de weg vinden naar de echte wereld? Dat is de missie van Technologietransfer UGent. ‘Wij doen aan communitybuilding, stellen labo’s ter beschikking en ondersteunen bij businessplannen om spin-offs een duw in de rug te geven.’

“Weet je hoe voedselproducenten de houdbaarheidsdatum van hun producten bepalen?”, vraagt Wendy Ossieur, medeoprichter van Shelfion, een spin-off van de UGent. “Door ze in de kast of koelkast te leggen en te wachten tot de producten niet meer eetbaar zijn.” Niet meer van deze tijd, toch?

Het TechTransfer Office van de UGent helpt wetenschappelijke innovatie naar de markt brengen. Zo leerden ook Wendy Ossieur en professor Microbiologie Frank Devlieghere (Faculteit Bio-ingenieurswetenschappen) elkaar kennen. Die laatste bouwde met een groep wetenschappers een testkit uit om de houdbaarheid van voedsel wetenschappelijk vast te stellen. Dat was een geniaal idee waar voedselproducenten wel oren naar hadden, maar de testkit was in de praktijk maar een deel van de oplossing.

Versneller van lab naar bedrijfswereld

Het is een klassiek voorbeeld van hoe baanbrekend wetenschappelijk onderzoek moeite heeft om door te breken. “Een wetenschappelijke doorbraak moet je ook naar het bedrijfsleven kunnen vertalen”, zegt Elisabeth Velle, communicatiemedewerker bij Tech Lane Ghent Science Park, het grootste science park getrokken door UGent.

Dat doet het TechTransfer Office op verschillende niveaus. “We bouwen aan een netwerk waar wetenschappers, mensen uit het bedrijfsleven en ondernemers elkaar ontmoeten. We brengen ook de juiste mensen met elkaar in contact.”

De juiste mensen bij elkaar brengen, zorgde ook voor een doorbraak van professor Devliegheres onderzoek. TechTransfer bracht het onderzoeksteam in contact met Wendy Ossieur. Zij had als bio-ingenieur carrière gemaakt in enkele voedingsbedrijven. “Er was meteen een klik”, zegt Wendy. “Dankzij mijn ervaring in de sector kon ik hen ervan overtuigen dat het probleem dat ze oplossen reëel is, maar dat hun oplossing nog te academisch was.”

Elisabeth en Wendy zitten op een betonnen bank aan de vijver van een modern gebouw.

“We bouwen aan een netwerk waar wetenschappers, mensen uit het bedrijfsleven en ondernemers elkaar ontmoeten."

67-33

Wat is het TechTransfer Office?

Met een team van zo’n 40 UGent’ers bouwt het TechTransfer Office een brug tussen wetenschappelijk onderzoek en de bedrijfswereld. Ze brengen onderzoekers in contact met bedrijven, voorzien gespecialiseerde labo’s waar start-ups kunnen groeien en bouwen aan een actieve community waar ervaringen en kennis gedeeld wordt.

Elisabeth en Wendy zitten op tegenover elkaar op een betonnen bank aan een vijver.

Ondersteuning maakt spin-offs levensvatbaar

De ontmoeting met Wendy leidde uiteindelijk tot de oprichting van de spin-off Shelfion. Het bedrijf zou niet enkel een testkit meer aanbieden, maar een softwareplatform dat op basis van alle onderzoeken voorspellingen kan maken over de houdbaarheidsdatum van voedsel.

Het team van bio-ingenieurs werd uitgebreid met data scientists en softwareontwikkelaars. Initieel ondersteunde TechTransfer Shelfion met feedback over het businessplan. “Daar hebben we echt de kracht van TechTransfer ervaren. Zonder netwerk ben je niemand”, zegt Wendy.

Sinds Shelfion zich focust op het softwareplatform gaat het de spin-off voor de wind. “We krijgen vragen van bedrijven uit binnen- en buitenland. Die bevestigen dat ons platform ook de praktijktoets doorstaat.” Het is nu vooral de uitdaging zoveel mogelijk voedselproducenten te overtuigen van de meerwaarde van Shelfion. “Daarnaast krijgen we al nieuwe vragen. Zoals: kunnen we voorspellen wanneer producten hun smaak verliezen of wanneer chocolade wit begint uit te slaan.”

Maatschappelijke meerwaarde creëren

Elisabeth kan alleen maar enthousiast worden als ze Wendy bezig hoort. “Dat is waar we het met ons 40-koppige team voor doen. De missie van Shelfion is er ook een die ik persoonlijk erg waardeer. Hun oplossing is een antwoord om minder voedsel te verspillen. Ik ben ervan overtuigd dat er binnen de UGent nog onderzoekers aan de slag zijn die met onderzoek bezig zijn die het verschil kan maken voor ieder van ons.”

Wat is jullie gouden tip voor UGent’ers die meer willen doen met hun onderzoek?

Elisabeth: “Ik bewonder studenten die groter denken dan hun onderzoek, die willen uitbreken. Mijn advies voor studenten: durf! Durf proberen, durf experimenteren, durf uit je comfortzone te stappen. Dat is zo leerrijk.”

Wendy: “Je kunt als student niet snel genoeg met het bedrijfsleven in contact komen. Uitreiken naar multinationals lijkt onmogelijk, maar je kunt ook veel leren van spin-offs zoals de onze. Contacteer ons en bouw meteen mee aan ambitieuze projecten.

Lees ook

Aini en Ariane over hun studentenverenigingen: “Onze vereniging is het beste medicijn tegen heimwee”

Ze kenden elkaar niet voor de fotoshoot naar aanleiding van de opening van het academiejaar, maar na een paar minuten poseren was de klik er meteen. “We voelden ons net fotomodellen!”, lachen Aini Guna Risma en Ariane Twagiramungu enthousiast.

Aini en Ariana poseren samen aan het water.
weergeven

Waarom UGent Verbeeldt 2050 een noodzaak, een puzzel en een vliegwiel is

De UGent staat de komende decennia voor een historische transformatie. Met UGent Verbeeldt 2050 worden campussen vernieuwd, verplaatst en verbonden. “Het is een sterke toekomstvisie voor de UGent. En het pad ernaartoe? Dat leggen we samen af.”

Jeroen en Tristan poseren samen.
weergeven

Van het Ecuadoraanse Amazonegebied tot in Gent: Dayana en Thomas verleggen grenzen

Masterstudente Dayana Garzón ruilde het Ecuadoraanse Amazonegebied in voor de UGent. Hier zet ze haar passie voor duurzaamheid om in concrete oplossingen, onder begeleiding van professor Thomas Hermans. “Met basiskennis over land- en watergebruik kan je levens redden.”

Thomas en Dayana staan rug aan rug voor de buitengevel van een campus.
weergeven

Mara en Terry over de Ghent University Global Campus: "Onze studenten belichamen 'Durf Denken' in de zuiverste vorm"

Sinds mei staat Mara Santi mee aan het roer van de Ghent University Global Campus (GUGC) in Zuid-Korea. Samen met studente Terry Park blikt ze vooruit op een nieuw academiejaar. Een long distance call over internationale verbondenheid, grenzeloze ambitie en Koreaanse cultuur.

Mara and Terry leunen op het logo van GUGC en kijken naar elkaar.
weergeven